May 12, 1997

On Friday 9th May, the Australian Electoral Commission formally declared the results of the 1997 elections for the United Firefighters Union of Australia, NSW Branch Committee of Management. The UFUA Branch Committee of Management elections jointly serve as the NSW Fire Brigade Employees Union, State Committee of Management elections under Section 239 of the NSW Industrial Relations Act 1996. The details are provided over.

FBEU STATE COMMITTEE OF MANAGEMENT /

UFUA BRANCH COMMITTEE OF MANAGEMENT,

1997 – 2000

President Simon FLYNN (3 Stn, C Pltn)

Senior Vice-President Graham WEBB (1 Stn, C Pltn)

Junior Vice-President Jay BLAND (503 Stn, B Pltn)

State Secretary Chris READ (Union Office)

Senior Officers’ Representative Tom KEELTY (27 Stn, D Pltn)

Station Officers’ Representative Jim GILLEN (70 Stn, C Pltn)

Firefighters’ Representative Clive HOOK (40 Stn, D Pltn)

Retained Sub-Branch Representative Max JEFFREY (305 Stn)

Newcastle Representative Ron McLENNAN (255 Stn, A Pltn)

Region North Representative Peter NEWTON (24 Stn, D Pltn)

Region North West Representative Bob KINSELA (77 Stn, C Pltn)

Region South West Representative Chris WINDSOR (18 Stn, C Pltn)

Region South Representative Andrew COPPIN (45 Stn, D Pltn)

Illawarra Representative Darryl SNOW (277 Stn, B Pltn)

Chris Read,

State Secretary Monday 12th May, 1997

DECLARATION OF RESULTS FOR CONTESTED OFFICES

Results of the elections for the following offices conducted under the rules of the organisation –

E. No. 5029 of 1997.

TOTAL BALLOT PAPERS ISSUED 4481

Ballot papers/envelopes returned for scrutiny                                     1933

Less ballot papers/envelopes rejected at preliminary scrutiny                5

TOTAL BALLOT PAPERS ADMITTED TO SCRUTINY 1928

Percentage of ballot papers returned to number issued                         43.17%

BRANCH PRESIDENT

SPENCE, Donald George                          204

FLYNN, Simon John                                           1604

BARTHOLOMEW, David John                             106

I declare Simon John FLYNN elected.

BRANCH SENIOR VICE-PRESIDENT

WEBB, Graham John                                           1609

FARLEIGH, Donald Stuart                                   290

I declare Graham John WEBB elected.

BRANCH JUNIOR VICE-PRESIDENT After Elms excluded, 209 votes transferred

ELMS, Phillip William                209                   BLAND                         974

BLAND, Jay                                           880                   CATTINI                       617

CATTINI, Leon                                      577                   BARTHOLOMEW          296

BARTHOLOMEW, David John                 231

I declare Jay BLAND elected.

BRANCH SECRETARY/TREASURER     (State Secretary)

LOFTHOUSE, Gregory John                                 276

READ, Christopher Scott                         1643

I declare Christopher Scott READ elected.

BRANCH COMMITTEEPERSONS – NORTH REGION (1)

BROWN, Philip                                      661

NEWTON, Peter James                                        1202

I declare Peter James NEWTON elected.

BRANCH COMMITTEEPERSONS – NORTH WEST REGION (1)

COOPER, Paul John                                           441

KINSELA, Robert James                          1424

I declare Robert James KINSELA elected.

BRANCH COMMITTEEPERSONS – VOLUNTEER BRANCH (1) (Retained Sub-Branch)

HINCHCLIFFE, Peter                                          369

JEFFREY, Maxwell Walter                                   1226

BARTHOLOMEW, David John                             268

I declare Maxwell Walter JEFFREY elected.

Roy Hill

Returning Officer

Australian Electoral Commission, Sydney. 9 May 1997.